Vingegaard na Tour de France 2024: profil, výsledky, úspěchy

27. června 2024
TWEET SDÍLET
Jonas Vingegaard zcela ovládl předchozí dva ročníky Tour de France. Ani na tom letošním nebude chybět, ale rozhodně nebude favoritem. Po těžkém pádu se sice dal rychle dohromady, jestli to bude stačit na obhajobu, se uvidí už v sobotu 29. 6..
Jméno Jonas Vingegaard Rasmussen
Datum narození 10. prosince 1996 (27 let)
Místo narození Hillerslev, Dánsko
Stát Dánsko
Výška 175 cm
Tým Visma–Lease a Bike

Výsledky Vingegaarda v roce 2024

Dánský fenomén a vítěz posledních Tour de France toho letos příliš neodjezdil. Představil se na konci února v O Gran Camiño, kde bral jednoznačné vítězství. Další výhru přidal v březnovém Tirreno-Adriatico.

Na začátku dubna se účastnil závodu Kolem Baskicka. Čtvrtá etapa však dopadla hrůzostrašně, když při sjezdu na 36 kilometru přišel v prudké zatáčce pád několika závodníků, do kterého se připletl i Vingegaard. Výsledkem byla zlomená klíční kost, několik žeber a poškození plic.

Závod Pořadí Čas
O Gran Camiño 1. 11:20:01
Tirreno-Adriatico 1. 26:22:23
Kolem Baskicka nedokončil  

Největší úspěchy Jonase Vingegaarda

Dánský cyklista má na svém kontě řadu úspěchů. Zlom v kariéře přichází s rokem 2021, když končí druhý na Tour de France za Slovincem Pogačarem. Následující rok si připisuje svoje první vítězství na Tour, které v roce 2023 obhajuje.

Rok Závod Pořadí
2024 Tirreno-Adriatico 1.
  O Gran Camiño 1.
2023 Tour de France 1.
  Kolem Baskicka 1.
  Critérium du Dauphiné 1.
  O Gran Camiño 1.
  Vuelta a España 2.
  Paříž–Nice 3.
2022 Tour de France 1.
  Critérium du Dauphiné 2.
  Tirreno-Adriatico 2.
  CRO Race 2.
2021 Tour de France 2.
  Settimana Internazionale di Coppi e Bartali 1.
  Kolem Baskicka 2.

Vingegaard vs. Pogačar: Kdo je favoritem Tour de France 2024?

Titáni cyklistiky se na Tour de France utkali ve třech bitvách. V roce 2021 zvítězil Slovinec Tadej Pogačar, za ním skončil Vingegaard. O rok později pro sebe vavříny získal Dán ve službách Team Jumbo–Visma, který vítězství obhájil i v roce 2023. Pogačar bral vždy druhé místo.

Po úvodních dvou vítězstvích na kraji roku byl za favorita letošní Tour de France považován Vingegaard. Dubnový pád, o kterém je psáno výše, všechno změnil. Dánský fenomén se sice dokázal zázračně uzdravit a na Tour de France 2024 nebude chybět, přesto vše mluví pro jeho velkého rivala.

Slovinský reprezentant týmu UAE Team Emirates je momentálně jasným favoritem na vítězství. Za sebou má výhru v závodech Strade Bianche, Liège–Bastogne–Liège a hlavně prestižním Giro d'Italia. Forma tedy hraje ve prospěch Pogačara.


Témata článku: cyklistika, Tour de France, Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar

Určitě si přečtěte