MS v cyklistice 2023 Glasgow: program, výsledky a Češi na startu

Skotsko hostilo od 3. do 13. srpna mistrovství světa v cyklistice. V Glasgow a jeho okolí se tak představilo více než 8000 závodníků. Netradiční pojetí cyklistického šampionátu chce mezinárodní cyklistická unie opakovat vždy rok před olympijskými hrami.

Kdy bude MS v cyklistice 2024?

V roce 2024 se světový šampionát v cyklistice vrací do svého tradičního zářijového termínu. MS v silniční cyklistice 2024 proběhne od 21. do 29. září. 

Ve stejném roce se čeští fanoušci mohou těšit i na světový šampionát na českém území. MS v cyklokrosu 2024 totiž hostí od 2. do 4. února Tábor.

Kde bude MS v cyklistice 2024?

MS v silniční cyklistice hostí v roce 2024 švýcarský Curych.

Disciplíny na MS v cyklistice 2023

Ve Skotsku a jeho se kromě silničních cyklistů představili i dráhaři, horská kola i závodníci na BMX, sáloví cyklisté a biketrialisté. UCI chce tento koncept opakovat vždy rok před LOH, cílem je zvýšit popularitu cyklistiky.

Silniční cyklistika silniční závod a časovka
Dráhová cyklistika týmový sprint, týmová stíhačka, stíhací závod, sprint, časovka, scratch, keirin, omnium, madison, bodovací závod, vylučovací závod
Horská kola cross-country (XCO), sjezd (DHI), short-track (XCC), maraton (XCM), e-MTB
BMX racing, freestyle park, flatland
Sálová cyklistika krasojízdy, kolová
Biketrial smíšené týmy, 20", 26"

Výsledky MS v silniční cyklistice 2023 Skotsko

Datum Závod / disciplína Česká účast / Výsledky
SO 5. 8. (11:00) Silniční závod - juniorky (70 km) 1. Begová (Fr.) 1:54:53, 2. Fergusonová (Brit.), 3. Moorsová (Belg.) obě -9, ...41. Kaňkovská -6:56, 45. Douděrová -8:27, Pernická (všechny ČR) nedokončila.
SO 5. 8. (14:00) Silniční závod - junioři (127,2 km) 1. Philipsen (Dán.) 3:06:26, 2. Fietzke (Něm.), 3. Örn-Kristoff (Nor.) oba -1:19, ...12. Král -3:01, 56. M. Bárta -12:29, Šumpík, Bittner (všichni ČR) oba nedokončili.
NE 6. 8. (10:30) Silniční závod - muži elite (271,1 km) 1. Van der Poel (Niz.) 6:07:27, 2. Van Aert (Belg.) -1:37, 3. Pogačar (Slovin.), ...24. Petr Kelemen -10:01, 37. Boroš -13:59, 42. A. Ťoupalík -14:06, M. Vacek (všichni ČR) nedokončil.
ÚT 8. 8. (14:00) Časovka - smíšené týmy (36,2 km) 1. Švýcarsko (Bissegger, Küng, Schmid, Chabbeyová, Kollerová, Reusserová) 54:16, 2. Francie (Armirail, Cavagna, Coquard, Cordonová-Ragotová, Kerbaolová, Labousová) -7, 3. Německo (Heidemann, Steimle, Walscheid, Bauernfeindová, Kleinová, Kochová) -51.
ST 9. 8. (15:30) Časovka - muži do 23 let (36,2 km) 1. Milesi (It.) 43:00, 2. Segaert (Belg.) -11, 3. McKenzie (Austr.) -50, ...41. Řeha -3:53, 50. Telecký (oba ČR) -4:53.
ČT 10. 8. (12:15) Časovka - juniorky (13,4 km) 1. Wilsonová-Haffendenová (Austr.) 19:31, 2. Sharpová (Brit.) -16, 3. Venturelliová (It.) -29, ...27. Douděrová -1:56, 32. Kaňkovská (obě ČR) -2:18.
ČT 10. 8. (15:00) Časovka - ženy elite (36,2 km) 1. Dygertová (USA) 46:59, 2. Brownová (Austr.) -5, 3. Schweinbergerová (Rak.) -1:12, 4. Hendersonová (Brit.) -1:15, 5. Labousová (Fr.) -1:22, 6. Volleringová (Niz.) -1:27.
ČT 10. 8. (15:00) Časovka - ženy do 23 let (36,2 km) 1. Niedermaierová (USA) 49:27, 2. Kerbaolová (Fr.) -8, 3. De Wildeová (Belg.) -39, ...7. Kvasničková -2:50, 11. Burlová (obě ČR) -3:48.
PÁ 11. 8. (11:00) Časovka - junioři (22,8 km) 1. Chamberlain (Austr.) 28:29, 2. Wiggins (Brit.) -24, 3. Leidert (Něm.) -34, ...27. Šumpík -2:06, 33. Král -2:23 (oba ČR).
PÁ 11. 8. (15:35) Časovka - muži elite (36,2 km) 1. Evenepoel (Belg.) 55:19, 2. Ganna (It.) -12, 3. Tarling (Brit.) -48, 4. McNulty (USA) -1:27, 5. Van Aert (Belg.) -1:37, 6. Oliveira (Portug.) -1:52, ...38. M. Vacek -4:53, 44. Otruba (oba ČR) -5:51.
SO 12. 8. (12:30) Silniční závod - muži do 23 let (168,4 km) 1. Laurance (Fr.) 4:04:58, 2. Morgado (Portug.), 3. Svrček (SR), ...23. Bittner -3:16, 34. J. Ťoupalík -4:54, 38. Novák -4:57, Přidal, Seeman (všichni ČR) oba nedokončili.
NE 13. 8. (13:00) Silniční žávod - ženy elite / do 23 let (154,1 km) 1. Kopecká (Belg.) 4:02:12, 2. Volleringová (Niz.), 3. Ludwigová (Dán.) obě -7, ...56. Neumanová, 62. Kvasničková obě -14:49, Burlová (všechny ČR) nedokončila.

Trasa silničního závodu mužů na MS ve Skotsku

Start uvidí Edinburgh, cíl Glasgow - tedy dvě největší města Skotska. Mezi nimi na cyklisty čeká 120 km převážně rovinatého terénu, výjimkou bude pouze výšlap na Crow Road. Následně čeká cyklisty 10 okruhů v ulicích Glasgow o délce 14,3 km.

Kompletní trasu a profil mužského závodu na mistrovství světa v cyklistice si můžete prohlédnout zde.

Klepněte pro větší obrázek

MS v dráhové cyklistice 2023 Glasgow

Datum Disciplíny
ČT 3. 8. Stíhací závod (ženy), týmový sprint (ženy), scratch (muži)
PÁ 4. 8. Časovka (ženy), scratch (ženy), týmový sprint (muži)
SO 5. 8. Týmová stíhačka (muži i ženy)
NE 6. 8. Vylučovací závod (ženy), stíhací závod (muži), keirin (ženy), omnium (muži)
PO 7. 8. Vylučovací závod (muži), sprint (muži), madison (ženy)
ÚT 8. 8. Časovka (muži), bodovací závod (ženy), madison (muži)
ST 9. 8. Sprint (ženy), bodovací závod (muži), keirin (muži), omnium (ženy)

Výsledky MS v dráhové cyklistice 2023

Disciplína Výsledky
Scratch M 1. Tidball (Brit.), 2. Kuboki (Jap.), 3. Dens (Belg.), ...13. Voneš (ČR)
Scratch Ž 1. Valenteová (USA), 2. Van der Duinová (Niz.), 3. Drummondová (N. Zél.), ...15. Ševčíková (ČR)
Sprint M finále: Lavreysen (Niz.) - Paul (Trin.) 2:0 (9,787; 9,654),
o 3. místo: Carlin (Brit.) - Rudyk (Pol.) 2:0 (9,913; 9,952), ...24. Čechman (ČR) vyřazen v 1. kole.
Sprint Ž finále: Finucaneová (Brit.) - Friedrichová (Něm.) 2:0 (10,871; 10,899),
o 3. místo: Andrewsová (N. Zél.) - Hinzeová (Něm.) 2:0 (10,933; 10,988), ...28. V. Jaborníková (ČR) - vyřazena v 1. kole.
Stíhací závod M finále: Ganna (It.) 4:01,976 - Bigham (Brit.) 4:02,030,
o 3. místo: Milan (It.) 4:05,868 - Oliveira (Portug.) 4:08,469.
Stíhací závod Ž finále: Dygertová (USA) 3:17,542 - Brausseová (Něm.) dostižena,
o 3. místo: Bothaová (N. Zél.) 3:22,210 - Evansová (Brit.) 3:23,264.
Stíhací závod družstev M finále: Dánsko  3:45,161 - Itálie 3:47,396,
o 3. místo: Nový Zéland - Austrálie dostižena.
Stíhací závod družstev Ž finále: Británie 4:08,771 - Nový Zéland 4:13,313,
o 3. místo: Francie 4:13,059 - Itálie 4:13,334.
500 m s pevným startem Ž 1. Hinzeová (Něm.) 32,820, 2. Clonanová (Austr.) 32,956, 3. Friedrichová (Něm.) 33,134, ...v kvalifikaci 18. V. Jaborníková (ČR).
1 km s pevným startem M 1. Hoogland (Niz.) 58,222, 2. Glaetzer 58,526, 3. Cornish (oba Austr.) 58,822, ...v kvalifikaci 19. Hytych (ČR) 1:01,626.
Omnium M 1. Leitao (Portug.) 187 bodů, 2. Thomas (Fr.) 185, 3. Imamura (Jap.) 173.
Omnium Ž 1. Valenteová (USA) 145 b., 2. Dideriksenová (Dán.) 136, 3. L. Kopecká (Belg.) 133, ...18. Ševčíková (ČR) 25.
Madison M 1. Havik, Van Schip (Niz.) 37, 2. Wood, M. Stewart (Brit.) 35, 3. Gate, C. Stewart (N. Zél.) 34, ...13. Voneš, Rugovac (ČR) nedokončili.
Madison Ž 1. Evansová, Barkerová (Brit.) 28 bodů, 2. Bakerová, Manlyová (Austr.) 25, 3. Berteauová, Copponiová (Fr.) 22, ...15. Ševčíková, Kohoutková (ČR) -40.
Keirin Ž 1. Andrewsová (N. Zél.), 2. Bayonaová (Kol.), 3. Friedrichová (Něm.), ...19. V. Jaborníková (ČR) vyřazena v opravách.
Keirin M 1. Quintero (Kol.), 2. Richardson (Austr.), 3. Nakano (Jap.).
Vylučovací závod Ž 1. L. Kopecká (Belg.), 2. Fortinová (Fr.), 3. Valenteová (USA), ...14. Bártová (ČR).
Vylučovací závod M 1. Vernon (Brit.), 2. Bibic (Kan.), 3. Viviani (It.), ...19. Rugovac (ČR).
Bodovací závod Ž 1. L. Kopecká (Belg.) 39 bodů, 2. Bakerová (Austr.) 31, 3. Učinová 14, ...10. Machačová (ČR) 3.
Bodovací závod M 1. Gate (N. Zél.) 123 b., 2. Torres (Šp.) 107, 3. Van den Bossche (Belg.) 95, ...15. Křenek (ČR) 1.
Týmový sprint Ž finále: Německo 45,848 (světový rekord) - Británie 45,923,
o 3. místo: Čína46,543 - Nizozemsko 46,788.
Týmový sprint M finále: Nizozemsko 41,647 - Austrálie 41,682,
o 3. místo: Francie 42,583 - Británie 42,946,
...v kvalifikaci 11. ČR (Bohuslávek, Čechman, Topinka).

Výsledky MS horských kol 2023 Skotsko

Datum Závod / disciplína Výsledky
ČT 3. 8. (17:30) Sjezd - juniorky (kvalifikace) Sabina Košárková
ČT 3. 8. (18:00) Sjezd - junioři (kvalifikace) Kryštof Húšť, Ondřej Kolečík
PÁ 4. 8. (13:00) Sjezd - ženy elite (kvalifikace) Monika Mixová
PÁ 4. 8. (13:30) Sjezd - muži elite (kvalifikace) Antonín Král, Stanislav Sehnal
PÁ 4. 8. (15:30) Sjezd - juniorky 1. Van Leuvenová (N. Zél.) 5:15,613, ...10. Košárková (ČR) -15,904.
PÁ 4. 8. (16:30) Sjezd - junioři 1. Kiefer (Něm.) 4:30,727, ...39. Húšť -26,883, 40. Kolečík (oba ČR) -27,548.
SO 5. 8. (13:30) Sjezd - ženy elite 1. Höllová (Rak.) 4:58,242, 2. Balancheová (Švýc.) -2,020, 3. Cabirouová (Fr.) -2,361, ...29. Mixová (ČR) -51,069.​
SO 5. 8. (15:00) Sjezd - muži elite 1. Hatton (Brit.) 4:26,747, 2. Kolb (Rak.) -0,599, 3. Greenland (Brit.) -1,229, ...Sehnal (ČR) nedokončil.
NE 6. 8. (10:00) Maraton - muži elite 1. Avancini (Braz.) 4:14:42, 2. Stošek (ČR) -28, 3. Baum (Něm.) -1:43, ...43. Skála -26:39, 44. Petruš -28:10, Rauchfuss (všichni ČR) nedokončil.
NE 6. 8. (10:30) Maraton - ženy elite 1. Mitterwallnerová (Rak.) 5:07:50, 2. Lillová (JAR) -54, 3. Morathová (Něm.) -9:50, ...21. Löffelmann -36:56, 41. Flašarová (obě ČR) -1:19:13.
ÚT 8. 8. (11:15) Short-track - muži elite (kvalifikace)  
ÚT 8. 8. (12:30) Short-track - ženy elite (kvalifikace)  
ST 9. 8. (13:30) Cross country - smíšená štafeta 1. Švýcarsko 1:05:42, 2. Francie -9, 3. Dánsko, ...12. ČR (Sáska, Novotný, Spěšná, Hanáková, Holubová, Zatloukal) -4:04.
ST 9. 8. (16:00) e-MTB - ženy elite 1. Schneitterová (Švýc.) 52:23, 2. Wiedenrothová (Něm.) -1:00, 3. Tonsová (Fr.) -1:34
ST 9. 8. (17:00) e-MTB - muži elite 1. Ryf (Švýc.) 58:29, 2. Pigeon -21, 3. Gilloux (oba Fr.) -1:38, ...18. Swárovský (ČR) -6:56.
ČT 10. 8. (13:00) Cross country - juniorky 1. I. Holmgrenová 1:07:37, 2. Loweová (obě Kan.) -39, 3. Grzegorzewská (Pol.) -1:24, 4. Hanáková (ČR) -1:50.
ČT 10. 8. (15:00) Cross country - junioři 1. Philipsen (Dán.) 1:07:55, 2. Paccagnella (It.) -50, 3. Ackert (Kan.) -1:03, ...25. Novotný -4:53, 41. Friedel (oba ČR) -6:43.
ČT 10. 8. (18:45) Short-track - muži elite 1. Gaze (N. Zél.) 20:27, 2. Koretzky (Fr.) stejný čas, 3. Pidcock (Brit.) -2, ...12. Cink -12, 33. Škarnitzl -55, 45. Kobes (všichni ČR) -3 kola.
ČT 10. 8. (19:30) Short-track - ženy elite 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 21:17, 2. Pieterseová (Niz.) -4, 3. Richardsová (Brit.) -9, ...18. Čábelická (ČR) -1:13
PÁ 11. 8. (12:30) Cross country - muži do 23 let 1. Aldridge (Brit.) 1:13:53, 2. Boichis (Fr.) -13, 3. Lillo (Švýc.) -29, ...28. Zatloukal -4:51, 39. Konečný (oba ČR) -6:13.
PÁ 11. 8. (16:30) Cross country - ženy do 23 let 1. Maxwellová (N. Zél.) 1:16:26, 2. Caluoriová -1:01, 3. Blöchlingerová (obě Švýc.) -1:27, ...9. Holubová -4:21, 19. Srnská -6:44, 32. Novotná -10:10, 39. Spěšná (všechny ČR) -2 kola.
SO 12. 8. (12:30) Cross country - ženy elite 1. Ferrandová-Prévotová 1:24:14, 2. Lecomteová (obě Fr.) -1:14, 3. Pieterseová (Niz.) -1:27, 4. Mitterwallnerová (Rak.) -1:31, 5. Kellerová (Švýc.) -2:23, 6. Richardsová (Brit.) -2:39, ...33. Čábelická (ČR) -9:42.
SO 12. 8. (16:30) Cross country - muži elite 1. Pidcock (Brit.) 1:22:09, 2. Gaze (N. Zél.) -19, 3. Schurter (Švýc.) -34, ...17. Cink -2:45, 69. Rauchfuss -8:31, 70. Kobes -9:04, 74. Škarnitzl (všichni ČR) -1 kolo.

Výsledky MS v BMX 2023 Glasgow

Datum Závod / disciplína Výsledky
SO 5. 8. (10:00) Freestyle park - ženy (kvalifikace) 9. Iveta Miculyčová, 26. Kateřina Jalůvková
SO 5. 8. (14:30) Freestyle park - muži (kvalifikace) 32. Tomáš Beran, 35. Martin Habada
NE 6. 8. (13:00) Freestyle park - ženy (semifinále)  
NE 6. 8. (16:00) Freestyle park - muži (semifinále)  
PO 7. 8. (15:30) Freestyle park - muži (finále) 1. Reilly (Brit.) 95,80, 2. Martin (Austr.) 95,30, 3. Bruce (USA) 93,90
PO 7. 8. (18:00) Freestyle park - ženy (finále) 1. Robertsová (USA) 91,04, 2. Sun S'-pej 89,10, 3. Čou Chuej-min (obě Čína) 87,90, ...9. Miculyčová 72,60
ČT 10. 8. (16:00) Flatland - ženy  
ČT 10. 8. (17:20) Flatland - muži  
NE 13. 8. Racing - všechny kategorie Muži: 1. Mahieu 33,189, 2. Pilard -0,142, 3. Daudet (všichni Fr.) -0,354.
Ženy: 1. Shrieverová (Brit.) 36,577, 2. Smuldersová (Niz.) -0,380, 3. Willoughbyová (USA) -0,759, ...21. Bartuňková (ČR) - vyřazena ve čtvrtfinále.

Česká nominace na MS v cyklistice 2023

Přes osmdesát reprezentantů bude čítat výprava českých cyklistů, kteří se chystají na společné mistrovství světa v Glasgow takřka ve všech disciplínách. „Společné mistrovství světa je pro nás velkou novinkou. Mezinárodní cyklistická unie si však prosadila, že bude vždy rok před olympiádou pořádat společný šampionát pro všechna odvětví. A já věřím, že to cyklisticejako takové přinese větší medializaci a celkově jí to pomůže,“ řekl Petr Marek, prezident Českého svazu cyklistiky.

Silniční cyklistika Muži - elite Mathias Vacek (časovka a silniční závod), Michael Boroš, Petr Kelemen, Adam Ťoupalík (všichni silniční závod), Jakub Otruba (časovka).
  Ženy - elite Kristýna Burlová, Eliška Kvasničková (obě časovka a silniční závod), Tereza Neumanová (silniční závod).
  Muži do 23 let Pavel Bittner, Pavel Novák, Tomáš Přidal, Adam Seeman, Jakub Ťoupalík (všichni silniční závod), Filip Řeha, Štěpán Telecký (oba časovka).
  Junioři Martin Bárta, Pavel Šumpík (oba časovka a silniční závod), Jan Bittner, Kryštof Král (oba silniční závod).
  Juniorky Kateřina Douděrová, Nela Kaňkovská (obě časovka a silniční závod), Adéla Pernická (silniční závod).
Dráhová cyklistika Muži Denis Rugovac, Jan Voneš (oba madison a vylučovací závod), Adam Křenek (bodovací závod), Matěj Hytych (1 km s pevným startem), Martin Čechman (týmový sprint, sprint), Matěj Bohuslávek, Dominik Topinka (oba týmový sprint).
  Ženy Petra Ševčíková (omnium, scratch, madison), Kateřina Kohoutková (madison), Jarmila Machačová (bodovací závod), Barbora Němcová (vylučovací závod), Veronika Jaborníková (500 m s pevným startem, keirin, sprint).
Horská kola Muži - elite Ondřej Cink, Lukáš Kobes, Jan Škarnitzl (všichni cross country), Antonín Král, Stanislav Sehnal (oba sjezd).
  Ženy - elite Jitka Čábelická (cross country), Monika Mixová (sjezd).
  Muži do 23 let Jan Sáska, Jan Zatloukal (oba cross country)
  Ženy do 23 let Adéla Holubová, Aneta Novotná, Simona Spěšná, Patricie Srnská, Zuzana Šafářová, Nela Viktorová (všechny cross country)
  Junioři David Friedel, Ondřej Novotný (oba cross country), Kryštof Húšť, Ondřej Kolečík (oba sjezd).
  Juniorky Eliška Hanáková (cross country), Sabina Košárková (sjezd)
BMX Muži Martin Dražil (flatland), Tomáš Beran, Martin Habada (oba park), Václav Kolář (trial 20"), Martin Damborský, Tomáš Vepřek (oba trial 26").
  Ženy Kateřina Jalůvková, Iveta Miculyčová (obě park), Eliška Bartůňková (racing).
  Muži do 23 let Matěj Linhart, Marek Neužil (oba racing)
  Junioři Jakub Cidliský (racing), Vojtěch Hendrych, Jakub Kalaš, Vojtěch Vepřek, René Vymětal (všichni trial 20"), Vojtěch Kalaš (trial 26").
  Juniorky Sabina Košárková (racing)
  Ženy - open Eliška Hříbková (trial)
Sálová cyklistika Kolová Radek Adam, Tomáš Horák.
  Krasojízda Jakub Mašek (jednotlivci a dvojice open), Tomáš Gruna (dvojice open), Radek Jančík (jednotlivci), Michaela Vosičková (jednotlivci).
Paracyklistika Muži Václav Antal (MH3), Patrik Jahoda (MH1), Ivo Koblasa (MC2), Jindřich Mašín (MT2), Ivo Koblasa (dráha - MC2).
  Ženy Kateřina Antošová (WH3), Pavlína Vejvodová (WT1).

Kde sledovat MS v cyklistice 2023 v TV?

  • ČT Sport Plus
  • Eurosport
  • vybrané závody na ČT Sport

Témata článku: Živé přenosy, cyklistika

Určitě si přečtěte