Mistrovství světa v atletice 2023 Budapešť: program a výsledky. Jak si vedli Češi?

Mistrovství světa v atletice 2023 se konalo od 19. do 27. srpna v Budapešti. Čeští atleti vstoupili do šampionátu senzačním bronzem ve smíšení štafetě, na kterou poslední den MS v atletice navázal i obhájce bronzu Jakub Vadlejch. Jaké jsou kompletní výsledky MS v atletice 2023?

Výsledky den po dni – Nominace – VstupenkyKde sledovat v TV – České medaile z MS

🏆 Soutěž Mistrovství světa v atletice 2023
🌍 Kde se koná Budapešť, Maďarsko
📆 Kdy se koná 19. - 27. 8. 2023
💻 TV přenos ČT Sport a Eurosport

Program a výsledky MS v atletice 2023 den po dni

1. den ~ 2. den ~ 3. den ~ 4. den ~ 5. den ~ 6. den ~ 7. den ~ 8. den ~ 9. den

1. den MS v atletice 2023 - sobota 19. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
08:50 20 km chůze - muži 1. Martín (Šp.) 1:17:32, 2. Karlström (Švéd.) 1:17:39, 3. Bonfim (Braz.) 1:17:47, 4. Dunfee (Kan.) 1:18:03, 5. Linke (Něm.) 1:18:12, 6. Partanen (Fin.) 1:18:22.
10:30 vrh koulí - muži (kvalifikace) 16. Staněk (ČR) 20,41 - nepostoupil do finále.
10:35 100 m překážek - ženy (sedmiboj)  
11:05 4 x 400 m - smíšená štafeta (rozběhy) 6. Česko (Krsek, Petržilková, Šorm, Vondrová) 3:12,52 - postoupilo do finále.
11:35 3000 m překážek - muži (rozběhy)  
11:45 skok vysoký - ženy (sedmiboj)  
12:00 / 13:40 hod kladivem - muži (kvalifikace) 32. Hájek (ČR) 68,77 - nepostoupil do finále.
12:25 skok daleký - Ž (kvalifikace)  
12:35 100 m - M (kvalifikace)  
13:15 1 500 m - Ž (rozběhy) 38. Mäki (ČR) 4:06,90 - nepostoupila do semifinále.
18:15 Zahajovací ceremoniál  
19:02 1 500 m - muži (rozběhy)  
19:05 vrh koulí - ženy (sedmiboj)  
19:10 / 20:40 hod diskem - muži (kvalifikace)  
19:35 trojskok - muži (kvalifikace)  
19:43 100 m - muži (rozběhy)  
20:30 200 m - ženy (sedmiboj)  
20:35 vrh koulí - muži (finále) 1. Crouser (USA) 23,51, 2. Fabbri (It.) 22,34, 3. Kovacs (USA) 22,12, 4. Walsh (N.Zél.) 22,05, 5. Otterdahl (USA) 21,86, 6.Gill (N.Zél.) 21,76
20:55 10 000 m - ženy (finále) 1. Tsegayová 31:27,18, 2. Gideyová 31:28,16, 3. Tayeová (všechny Et.) 31:28,31, 4. Kimaisová (Keňa) 31:32,19, 5. Monsonová (USA) 31:32,29, 6. Ngetichová (Keňa) 31:34,83
21:47 4 x 400 m - smíšená štafeta (finále) 1. USA (Robinson, Effiongová, Boling, Holmesová) 3:08,80 - světový rekord, 2. Británie (Davey, Nielsenová, Mitcham, Johnová) 3:11,06, 3. ČR (Krsek, Petržilková, Šorm, Vondrová) 3:11,98 - český rekord

2. den MS v atletice 2023 - neděle 20. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
07:15 20 km chůze - ženy 1. Pérezová (Šp.) 1:26:51, 2. Montagová (Austr.) 1:27:16, 3. Palmisanová (It.) 1:27:26, ...27. Martínková (ČR) 1:34:02.
09:00 / 10:30 hod diskem - ženy (kvalifikace )  
09:35 400 m - ženy (rozběhy) 14. Vondrová 50,92, 22. Petržilková (obě ČR) 51,30 - postoupily do semifinále
09:50 skok daleký - ženy (sedmiboj)  
10:25 400 m - muži (rozběhy) 36. Krsek (ČR) 45,99 - nepostoupil do semifinále
10:35 skok vysoký - muži (kvalifikace)  
11:25 400 m překážek - muži (rozběhy) 24. Müller (ČR) 49,37 - nepostoupil do semifinále
12:00 hod oštěpem - ženy (sedmiboj)  
12:10 100 m - ženy (rozběhy)  
13:05 110 m překážek - muži (rozběhy)  
16:35 100 m - muži (semifinále)  
16:55 skok daleký - ženy 1. Vuletaová (Srb.) 714, 2. Davisová-Woodhallová (USA) 691, 3. Rotaruová-Kottmanová (Rum.) 688
17:05 1 500 m - ženy (semifinále)  
17:35 1 500 m - muži (semifinále)  
17:50 hod kladivem - muži 1. Katzberg (Kan.) 81,25, 2. Nowicki (Pol.) 81,02, 3. Halász (Maď.) 80,82
18:00 800 m - ženy (sedmiboj) 1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 6740, 2. Hallová (USA) 6720, 3. Vetterová (Niz.) 6501
18:25 10 000 m - muži 1. Cheptegei (Ug.) 27:51,42, 2. Ebenyo (Keňa) 27:52,60, 3. Barega 27:52,72
19:10 100 m - muži 1. Lyles (USA) 9,83, 2. Tebogo (Botsw.) 9,88, 3. Hughes (Brit.) 9,88

3. den MS v atletice 2023 - pondělí 21. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
18:40 skok o tyči - ženy (kvalifikace) 7. Švábíková (ČR) 465 - postoupila do finále.
18:50 400 m překážek - ženy (rozběhy) 17. Jíchová (ČR) - postoupila do semifinále
19:35 400 m překážek - muži (semifinále)  
19:40 trojskok - muži 1. Zango (Burk. Faso) 17,64, 2. Martínez 17,41, 3. Nápoles (oba Kuba) 17,40
20:05 110 m překážek - muži (semifinále)  
20:30 hod diskem - muži 1. Stahl (Švéd.) 71,46, 2. Čeh (Slovin.) 70,02, 3. Mykolas Alekna (Lit.) 68,85
20:35 100 m - ženy (semifinále)  
21:10 400 m - ženy (semifinále) 19. Vondrová 51,50, 23. Petržilková 51,94 (obě ČR) - nepostoupily do finále
21:40 110 m překážek - muži 1. Holloway (USA) 12,96, 2. Parchment (Jam.) 13,07, 3. Robert (USA) 13,09
21:50 100 m - ženy 1. Richardsonová (USA) 10,65, 2. Jacksonová 10,72, 3. Fraserová-Pryceová (obě Jam.) 10,77

4. den MS v atletice 2023 - úterý 22. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
18:40 100 m překážek - ženy (rozběhy)  
19:20 800 m - muži (rozběhy)  
19:55 skok vysoký - muži 1. Tamberi (It.), 2. Harrison (USA) oba 236, 3. Baršim (Kat.) 233
20:20 hod diskem - ženy 1. Tausagaová 69,49, 2. Allmanová (obě USA) 69,23, 3. Feng Pin (Čína) 68,20
20:25 400 m překážek - ženy (semifinále) 17. Jíchová (ČR) 55,01 - nepostoupila do finále
21:00 400 m - muži (semifinále)  
21:30 1 500 m - ženy 1. Kipyegonová (Keňa) 3:54,87, 2. Weltejiová (Et.) 3:55,69, 3. Hassanová (Niz.) 3:56,00
21:42 3 000 m překážek - muži 1. El Bakkali (Mar.) 8:03,53, 2. Girma (Et.) 8:05,44, 3. Kibiwot 8:11,98

5. den MS v atletice 2023 - středa 23. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
10:05 800 m - ženy (rozběhy)  
10:15 skok o tyči - muži (kvalifikace)  
10:20 / 11:55 hod oštěpem - ženy (kvalifikace) 24. Tabačková 55,45, 28. Ogrodníková 54,59, 32. Gillarová (všechny ČR) 54,15 - všechny nepostoupily do finále
11:10 5 000 m - ženy (rozběhy)  
11:15 skok daleký - muži (kvalifikace) 9. Juška (ČR) 810 - postoupil do finále
12:05 200 m - ženy (rozběhy)  
12:50 200 m - muži (rozběhy) 17. Macík (ČR) 20,40 - postoupil do semifinále
19:00 / 20:35 hod kladivem - ženy (kvalifikace)  
19:10 trojskok - ženy (kvalifikace)  
19:30 skok o tyči - ženy 1. Moonová (USA) a Kennedyová (Austr.) 490, 3. Murtová (Fin.), ...11. Švábíková (ČR) 450.
19:45 3 000 m překážek - ženy (rozběhy)  
20:40 100 m překážek - ženy (semifinále)  
21:15 1 500 m - muži 1. Kerr (Brit.) 3:29,28, 2. J. Ingebrigtsen 3:29,65, 3. Nordas (oba Nor.) 3:29,68
21:35 400 m - ženy 1. Paulinová (Dom. rep.) 48,76, 2. Kaczmareková (Pol.) 49,57, 3. Williamsová (Barb.) 49,60
21:50 400 m překážek - muži 1. Warholm (Nor) 46,89, 2. McMaster (Brit. Pan. ostr.) 47,34, 3. Benjamin (USA) 47,56

6. den MS v atletice 2023 - čtvrtek 24. srpna 2023

Čas Disciplína  
07:00 35 km chůze - muži 1. Martín (Šp.) 2:24:30, 2. Pintado (Ekv.) 2:24:34, 3. Kawano (Jap.) 2:25:12
07:00 35 km chůze - ženy 1. Pérezová (Šp.) 2:38:40, 2. Garcíaová-Leónová (Peru) 2:40:52, 3. Drisbiotiová (Řec.) 2:43:22, ...10. Ďurdiaková (ČR) 2:49:06 - český rekord.
19:00 5 000 m - muži (rozběhy)  
19:30 skok daleký - muži 1. Tentoglu (Řec.) 852, 2. Pinnock (Jam.) 850, 3. Gayle (Jam.) 827 (817), ...7. Juška (ČR) 798.
19:45 200 m - ženy (semifinále)  
20:15 hod kladivem - ženy 1. Rogersová (Kan.) 77,22, 2. Kassanavoidová 76,36, 3. Priceová (obě USA) 75,41
20:20 200 m - muži (semifinále) 22. Macík (ČR) 20,71
20:50 800 m - muži (semifinále)  
21:25 100 m překážek - ženy 1. Williamsová (Jam.) 12,43, 2. Camachová-Quinnová (Portor.) 12,44, 3. Harrisonová (USA) 12,46
21:35 400 m - muži 1. Watson (Jam.) 44,22, 2. Hudson-Smith (Brit.) 44,31, 3. Hall 44,37 (USA)
21:50 400 m překážek - ženy 1. Bolová (Niz.) 51,70, 2. Littleová (USA) 52,80, 3. Claytonová (Jam.) 52,81

7. den MS v atletice 2023 - pátek 25. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
10:05 100 m - muži (desetiboj)  
10:10 / 11:45 hod oštěpem - muži (kvalifikace) 3. Vadlejch (ČR) 83,50 - postoupil do finále
10:20 skok vysoký - ženy (kvalifikace) 20. Hrubá (ČR) 185 - nepostoupila do finále
10:55 skok daleký - muži (desetiboj)  
12:20 vrh koulí - muži (desetiboj)  
18:30 skok vysoký - muži (desetiboj)  
19:30 4 x 100 m - muži (rozběhy)  
19:35 trojskok - ženy 1. Rojasová (Ven.) 15,08, 2. Bechová-Romančuková (Ukr.) 15,00, 3. Pérezová Hernándezová (Kuba) 14,96
20:00 4 x 100 m - ženy (rozběhy)  
20:20 hod oštěpem - ženy 1. Kitagučiová (Jap.) 66,73, 2. Ruizová Hurtadová (Kol.) 65,47, 3. Littleová (Austr.) 63,38
20:25 800 m - ženy (semifinále)  
21:05 400 m - muži (desetiboj)  
21:40 200 m - ženy 1. Jacksonová (Jam.) 21,41, 2. Thomasová 21,81, 3. Richardsonová (obě USA) 21,92
21:50 200 m - muži 1. Lyles 19,52, 2. Knighton (oba USA) 19,75, 3. Tebogo (Botsw.) 19,81

8. den MS v atletice 2023 - sobota 26. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
07:00 maraton - ženy 1. Shankuleová 2:24:23, 2. Gebreslaseová 2:24:34 (obě Et.), 3. Gardadiová (Mar.) 2:25,17, ...26. Stewartová (ČR) 2:34:02.
10:05 110 m překážek - muži (desetiboj)  
10:25 vrh koulí - ženy (kvalifikace)  
11:00 hod diskem - muži (desetiboj)  
14:00 skok o tyči - muži (desetiboj)  
19:05 / 20:10 hod oštěpem - muži (desetiboj)  
19:25 skok o tyči - muži 1. Duplantis (Švéd.) 610, 2. Obiena (Fil.) 600, 3. Nilsen (USA) a Marschall (Austr.) 595
19:30 4 x 400 m - muži (rozběhy) 12. ČR (Krsek, Maslák, Müller, Šorm) 3:00,99 - český rekord - nepostoupili do finále
19:55 4 x 400 m - ženy (rozběhy)  
20:15 vrh koulí - ženy 1. Ealeyová (USA) 20,43, 2. Mittonová (Kan.) 20,08, 3. Kung Li-ťiao (Čína) 19,69
20:30 800 m - muži 1. Arop (Kan.), 1:44,24, 2. Wanyonyi (Keňa) 1:44,53, 3. Pattison (Brit.) 1:44,83
20:50 5 000 m - ženy 1. Kipyegonová (Keňa) 14:53,88, 2. Hassanová (Niz.) 14:54,11, 3. Chebetová (Keňa) 14:54,33
21:25 1 500 m - muži (desetiboj - finále) 1. LePage 8909 b., 2. Warner (oba Kan.) 8804, 3. Victor (Gren.) 8756
21:40 4 x 100 m - muži USA (Coleman, Kerley, Carnes, Lyles) 37,38, 2. Itálie (Rigalli, Jacobs, Patta, Tortu) 37,62, 3. Jamajka (Seville, Forde, Blake, Watson) 37,76
21:50 4 x 100 m - ženy 1. USA (Davisová, Terryová, Thomasová, Richardsonová) 41,03, 2. Jamajka (Morrisonová, Fraserová-Pryceová, Forbesová, Jacksonová) 41,21, 3. Británie (Philipová, Lansiquotová, Williamsová, Neitaová) 41,97

9. den MS v atletice 2023 - neděle 27. srpna 2023

Čas Disciplína Česká účast
07:00 maraton - muži 1. Kiplangat (Ug.) 2:08:53, 2. Teferi (Izr.), 2:09:12, 3. Gebresilase (Et.) 2:09:19
20:05 skok vysoký - ženy 1. Mahučichová (Ukr.) 201, 2. Pattersonová 199, 3. Olyslagersová (obě Austr.) 199
20:10 5 000 m - muži 1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 13:11,30, 2. Katir (Šp.) 13:11,44, 3. Krop (Keňa) 13:12,28
20:20 hod oštěpem - muži 1. Čopra (Indie) 88,17, 2. Nadím (Pák.) 87,82, 3. Vadlejch (ČR) 86,67
20:45 800 m - ženy 1. Moraaová (Keňa) 1:56,03. 2. Hodgkinsonová (Brit.) 1:56,34, 3. Muová (USA) 1:56,61
21:10 3 000 m př. - ženy 1. Yaviová (Bahr.) 8:54,29, 2. B. Chepkoechová 8:58,98, 3. Cherotichová (obě Keňa) 9:00,69
21:37 4 x 400 m - muži 1. USA (Hall, Norwood, Robinson, Benjamin) 2:57,31, 2. Francie (Vaillant, Biron, Sombé, Andant) 2:58,45, 3. Velká Británie (Haydock-Wilson, Dobson, Davey, Mitcham) 2:58,71
21:47 4 x 400 m - ženy 1. Nizozemsko (Saalbergová, Klaverová, Peetersová, Bolová) 3:20,72, 2. Jamajka (McLeodová, Russellová, Pryceová, Williamsová) 3:20,88, 3. Británie (Nielsenová, Anningová, Pipiová, Yearginová) 3:21,04

Česká nominace na MS v atletice 2023

V české nominaci na mistrovství světa v atletice nechybí ani bronzový medailista z posledního šampionátu v Eugene oštěpař Jakub Vadlejch.

Muži Ondřej Macík (200 m), Matěj Krsek (400 m, 4x400 m, 4x400 m mix), Vít Müller (400 m př., 4x400 m), Radek Juška (dálka), Tomáš Staněk (koule), Patrik Hájek (kladivo), Jakub Vadlejch (oštěp), Pavel Maslák, Patrik Šorm (oba 4x400 m, 4x400 m mix), Jan Tesař (4x400 m).
Ženy Tereza Petržilková (400 m a 4x400 m mix), Lada Vondrová (400 m a 4x400 m mix), Kristiina Mäki (1500 m), Moira Stewartová (maraton), Nikoleta Jíchová (400 m př.), Michaela Hrubá (výška), Amálie Švábíková (tyč), Irena Gillarová, Nikola Ogrodníková, Nikol Tabačková (všechny oštěp), Eliška Martínková (20 km chůze), Tereza Ďurdiaková (35 km chůze), Gloria Lurdes Manuel (4x400 m mix).

Kde se koná MS v atletice 2023

Mistrovství světa v atletice 2023 se koná v Budapešti, kde všechny disciplíny mimo silničních proběhnou v nově postaveném Národním atletickém centru, které bylo slavnostně otevřeno 17. června 2023.

Během MS v atletice je kapacita stadionu 35 tisíc diváků, po šampionátu bude zredukována na 15 tisíc diváků.

8/ 10
Hodnocení

Mistrovství světa v atletice 2023

  • 19. - 27. srpna 2023
  • hostí Budapešť
  • bronz obhajuje Jakub Vadlejch
  • vysílá ČT Sport a Eurosport

Vstupenky na MS v atletice 2023

Budapešť je relativně dostupná i pro české fanoušky. Pokud se plánujete do Maďarska vydat a sledovat české naděje na vlastní oči, tak stále máte šanci pořídit vstupenky na jednotlivé dny programu MS. V prodeji jsou v síti Eventim od 3 000 maďarských forintů (cca 185 Kč) na dopolední program a 8 900 forintů (cca 555 Kč) na odpolední program.

Kde sledovat MS v atletice 2023 v TV?

Přímý přenos ze všech disciplín na MS v atletice 2023 vysílají stanice ČT Sport a Eurosport, který nabídne i rozšířenou nabídku záznamů a sestřihů z předchozího dne.

České medaile z MS v atletice

Rok Umístění Atlet Disciplína
2023 (Budapešť) 3. místo Jakub Vadlejch hod oštěpem
2023 (Budapešť) 3. místo Krsek, Petržilková, Šorm, Vondrová smíšená štafeta
2022 (Eugene) 3. místo Jakub Vadlejch hod oštěpem
2017 (Londýn) 1. místo Barbora Špotáková hod oštěpem
2017 (Londýn) 2. místo Jakub Vadlejch hod oštěpem
2017 (Londýn) 3. místo Petr Frydrych hod oštěpem
2015 (Peking) 1. místo Zuzana Hejnová 400 m př.
2013 (Moskva) 1. místo Zuzana Hejnová 400 m př.
2013 (Moskva) 1. místo Vítězslav Veselý hod oštěpem
2013 (Moskva) 3. místo Lukáš Melich hod kladivem
2011 (Tagu) 1. místo Barbora Špotáková hod oštěpem
2009 (Berlín) 2. místo Barbora Špotáková hod oštěpem
2007 (Ósaka) 1. místo Roman Šebrle desetiboj
2007 (Ósaka) 1. místo Barbora Špotáková hod oštěpem
2007 (Ósaka) 2. místo Kateřina Baďurová skok o tyči
2005 (Helsinky) 2. místo Roman Šebrle desetiboj
2005 (Helsinky) 3. místo Pavla Rybová skok o tyči
2005 (Helsinky) 3. místo Věra Cechlová-Pospíšilová hod diskem
2003 (Paříž) 2. místo Roman Šebrle desetiboj
2001 (Edmonton) 1. místo Tomáš Dvořák desetiboj
2001 (Edmonton) 1. místo Jan Železný hod oštěpem
1999 (Sevilla) 1. místo Ludmila Formanová 800 m
1999 (Sevilla) 1. místo Tomáš Dvořák desetiboj
1999 (Sevilla) 3. místo Jan Železný hod oštěpem
1997 (Atény) 1. místo Šárka Kašpárková trojskok
1997 (Atény) 1. místo Tomáš Dvořák desetiboj
1995 (Göteborg) 1. místo Jan Železný hod oštěpem
1993 (Stuttgart) 1. místo Jan Železný hod oštěpem

Kde se koná příští MS v atletice 2025?

V roce 2025 bude hostit atletické hvězdy japonské Tokyo. Atletické disciplíny proběhnou na Japonském národním stadionu s kapacitou 68 000 diváků, na kterém se řada atletů představila již během LOH 2021.


Témata článku: Živé přenosy, maraton, Program, atletika

Určitě si přečtěte